مجله نمک درمانی

کاربردهای شگفت ‌انگیز نمک که هنوز کسی به آن ها پی نبرده است

کاربردهای شگفت ‌انگیز نمک

بسیاری از افراد نمک را به‌عنوان یک ماده مضر می­شناسند؛ اما جالب است بدانید که مزایای بسیاری برای این ماده معدنی سفیدرنگ عنوان‌شده است. حتی درمان بسیاری از مشکلات جسمی و روحی نیز با استفاده از نمک امکان­پذیر است. به همین دلیل همواره توجه خاصی به خواص جادویی نمک در طب مدرن و طب سنتی شده است. درواقع نمک نه‌تنها برای زندگی بلکه برای سلامتی انسان نیز بسیار مفید است. در این مقاله قصد داریم تا به کاربردهای شگفت ‌انگیز نمک بپردازیم. اگر شما نیز به دنبال این هستید که بدانید نمک در درمان کدام بیماری‌ها می‌تواند به‌عنوان یک گزینه درمانی مورداستفاده قرار بگیرد در ادامه با داکوسالت همراه باشید.

کاربردهای شگفت ‌انگیز نمک

نمک جزء جدایی­ناپذیر زندگی انسان­ها است. البته بسیاری از افراد تنها جنبه خوراکی این ماده را در نظر گرفته و مصرف زیاد آن را برای سلامتی بدن مضر می­دانند. مصرف خوراکی تنها یکی از جنبه­های استفاده از این ماده معدنی است. مزایای بی‌شماری برای نمک عنوان‌شده که می­توان با استنشاق ذرات نمک و یا استعمال آن روی پوست به آن‌ها دست‌یافت. مکان­هایی تحت عنوان اتاق نمک، حمام نمک و … نیز به همین منظور طراحی و استفاده می­شود. کاربردهای شگفت ‌انگیز نمک عبارت‌اند از:

نمک یکی از مواد معدنی پرکاربرد به شمار می­رود. کاربرد نمک تنها به جنبه خوراکی این ماده محدود نمی­شود. بلکه می­توان آن را به‌صورت خشک (اتاق نمک) یا تر (مثل حمام نمک) نیز مورداستفاده قرارداد.

نمک یک ماده ضدعفونی‌کننده قدرتمند

نمک یک ماده ضدعفونی‌کننده قدرتمند است.

یک از مهم­ترین کاربردهای شگفت‌ انگیز نمک مربوط به خاصیت ضدعفونی‌کننده این ماده است. درواقع نمک یک ماده معدنی آنتی باکتریال است که تمامی ذرات آلوده‌کننده و بیماری­زا (ویروس، باکتری و میکروب) را به خود جذب می­کند. بسیاری از افراد با محلول آب‌نمک اقدام به ضدعفونی کردن سطوح می­کنند. قرقره کردن آب‌نمک برای ضدعفونی کردن دهان و رفع عفونت گلو نیز از گذشته موردتوجه بوده است. از این خاصیت نمک می­توان برای بخش­های داخلی­تر بدن نیز بهره گرفت.

برای برخورداری از خاصیت ضدعفونی‌کننده نمک می­توان به استنشاق ذرات آن (نمک درمانی خشک) اقدام کرد. به‌این‌ترتیب بخش بزرگی از آلودگی­های مجود در مجاری تنفسی توسط ذرات نمک جذب و خارج می­شود. نتیجه کار بهبودی مشکلات ناشی از حضور آلرژن و باکتری در مجاری تنفسی است. ازجمله این موارد می­توان به سرفه، خس­خس سینه، خلط و عفونت موجود در گلو و بینی، تنگ‌نفس و … اشاره کرد. امروزه بسیاری از افراد مبتلابه سرماخوردگی، سینوزیت، آنفولانزا و بسیاری دیگر از مشکلات ریوی برای بهبود اوضاع خود از نمک به‌عنوان یک ماده ضدعفونی‌کننده قدرتمند استفاده می­کنند.

خاصیت آنتی باکتریالی نمک برای درمان بعضی عوارض پوستی نیز کاربرد دارد. بسیاری از عوارض پوستی به‌واسطه فعالیت بیش‌ازاندازه باکتری­ها ایجاد می­شود؛ به‌عنوان‌مثال می­توان به آکنه و جوش­های پوستی اشاره کرد. برای بهره­گیری از این خواص می­توان پوست را در معرض ذرات نمک قرارداد. البته برای برخورداری از کاربردهای شگفت ‌انگیز نمک درزمینهٔ بهبود عوارض پوستی می­توان آن را به‌طور مستقیم روی پوست قرارداد.

کاربردهای شگفت ‌انگیز نمک

کاربردهای شگفت ‌انگیز نمک

نمک یکی از قدرتمندترین مواد در ضدعفونی سطوح است. البته برای ضدعفونی مجاری تنفسی و حتی پوست نیز می­توان از این ماده معدنی بهره گرفت. این کار به دو شیوه نمک درمانی خشک و تر امکان­پذیر است.

نمک یک ماده ضدالتهاب قوی

یکی دیگر از کاربردهای شگفت ‌انگیز نمک مربوط به نقش ضدالتهابی این ماده است. التهاب بافت­ها و مفاصل بدن موجب بروز درد و ناراحتی برای افراد می­شود؛ به‌عنوان‌مثال افراد مبتلابه آرتریت یا روماتیسم مفصلی التهاب و درد شدیدی را در ناحیه مفاصل خود تجربه می­کنند. با استفاده از نمک می­توان در مدت‌زمان کوتاهی التهاب و درد حاصل از آن را کاهش داد؛ زیرا نمک آب اضافه موجود در سلول­های متورم را به خود جذب کرده و آن‌ها را به شکل اولیه بازمی­گرداند. تاکنون مطالعات مختلفی در رابطه با این موضوع انجام‌شده و نمک درمانی (روش‌تر) در کاهش التهاب مفصل به اثبات رسیده است.

نمک برای درمان التهاب مجاری تنفسی نیز مؤثر است. بیماری آسم و برونشیت نوعی اختلال ریوی است که به دلیل التهاب مجاری تنفسی بروز پیدا می­کند. درواقع مجاری تنفسی به دلیل حساسیت به ذرات خارجی شده دچار التهاب و تورم می­شوند. تولید بیش‌ازحد مخاط نیز به مسدودسازی هر چه بیشتر این مجاری کمک می­کند. گاهی میزان تورم به حدی زیاد است که از ورود اکسیژن یا خروج دی‌اکسید کربن از ریه جلوگیری می­کند. استنشاق ذرات نمک تأثیر زیادی در کاهش التهاب ناشی از این اختلالات دارد. البته افراد دارای درجات شدید این بیماری بهتر است نمک درمانی را زیر نظر پزشک متخصص انجام دهند.

کاربردهای شگفت ‌انگیز نمک

کاربردهای شگفت ‌انگیز نمک

یکی از کاربردهای شگفت ‌انگیز نمک مربوط به بهبود التهاب مفصل است. افراد مبتلابه آنفولانزا، آسم، برونشیت و … نیز می­توانند برای پاک‌سازی و کاهش التهاب مجاری تنفسی خود از نمک درمانی استفاده کنند.

یکی دیگر از کاربردهای شگفت ‌انگیز نمک تولید یون منفی

یکی از کاربردهای شگفت ‌انگیز نمک به تولید یون منفی توسط این ماده بازمی­گردد. یون­های منفی و مثبت در همه‌جا ازجمله محیط پیرامون و داخل بدن وجود دارند. امروزه تعادل یون­های مثبت و منفی با اختلال روبرو شده است. دلیل این موضوع استرس و اضطراب، شلوغی، آلودگی و استفاده فراوان از تجهیزات الکترونیکی (رایانه، گوشی همراه و …) است. نمک ظرفیت بالایی برای تولید یون منفی دارد. به همین دلیل در شرایطی که توازن بین یون­های مثبت و منفی از بین رفته است، می­توان از نمک استفاده کرد.

افزایش غلظت یون­های منفی در فضا برای پاک‌سازی محل از باکتری، ویروس، قارچ، گردوغبار، شوره و آلرژن­ها مفید است. به‌این‌ترتیب ذرات مذکور سنگین شده و توانایی معلق شدن در هوا را ندارند. درنتیجه هوای پاکیزه استنشاق‌شده و فرد کمتر دچار مشکلات تنفسی می­شود.

وجود یون منفی در داخل بدن نیز فواید بسیاری دارد. ازجمله این موارد می­توان به رفع سردرد، کسالت، خستگی، بی­حالی، افسردگی، استرس و اضطراب اشاره کرد. همچنین یون منفی موجب افزایش تولید هورمون شادی (سراتونن) در بدن می­شود. درنتیجه تمرکز و خلق‌وخوی فرد بهبود پیدا می­کند. به این موارد می­توان تقویت سیستم ایمنی و بهبود وضعیت خواب را نیز اضافه کرد.

یکی از کاربردهای شگفت ‌انگیز نمک تولید یون منفی برای غلبه بر عوارض یون مثبت است. وجود یون منفی به تقویت سیستم ایمنی و رفع افسردگی، استرس، اضطراب، خستگی، سردرد و بی­خوابی کمک فراوانی می­کند.

سخن پایانی

امروزه میزان مشکلات جسمی و روحی در مقایسه با گذشته افزایش چشمگیری پیداکرده است. جالب است بدانید که بسیاری از این مشکلات با استفاده از مواد طبیعی و معدنی قابل‌کنترل هستند. ازجمله این مواد طبیعی می­توان به نمک اشاره کرد که در اشکال مختلفی از قبیل نمک دریا، نمک هیمالیا، نمک صورتی، نمک پودر شده و … قابل‌استفاده است. کاربردهای شگفت‌ انگیز نمک مربوط به خاصیت ضدباکتریایی و ضدالتهابی آن است. کمک به تولید یون منفی یکی دیگر از خواص نمک است. به‌واسطه این خواص، کاربردهای نمک موارد مختلفی را شامل می­شود. ازجمله این موارد می­توان به بهبود بیماری آنفولانزا، سرماخوردگی، سینوزیت، آسم، برونشیت، درد و التهاب مفصل و رفع خستگی، سردرد، کسالت، بدخوابی اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *