مجله نمک درمانی

هزینه ساخت اتاق نمک چگونه محاسبه می‌شود؟ حداقل هزینه برای ساخت اتاق نمک

هزینه ساخت اتاق نمک چگونه محاسبه می‌شود؟ حداقل هزینه برای ساخت اتاق نمک

امروزه ساخت اتاق نمک یا غارهای نمکی مصنوعی در ایران همچون بسیاری از کشورها گسترش‌یافته است. رستوران، استخر، کافی­شاپ، هتل و … ازجمله مراکزی هستند که به ایجاد و ساخت اتاق نمک روی آورده­اند. این کار باهدف جذب مشتری و رفاه هر چه بیشتر ساکنان انجام می­شود. راه­اندازی اتاق نمکی به‌صورت تخصصی برای درمان انواع بیماری­های تنفسی، پوستی، مفصلی و … کاربرد دارد. یکی از سؤالات اصلی افرادی که به دنبال ساخت اتاق نمک هستند، درباره هزینه ساخت اتاق نمک است. با توجه به همین موضوع در این مطلب به پارامترهای مؤثر در هزینه ساخت اتاق نمک و هزینه تجهیزات اتاق نمک می‌پردازیم. در ادامه با داکو سالت همراه باشید.

چرا ساخت اتاق نمک اهمیت دارد؟

ساخت اتاق نمک برای بهره­گیری از خواص درمانی این ماده سابقه­ای طولانی دارد؛ اما سابقه ساخت این تجهیزات در ایران کمتر از ده سال است. ساخت اتاق نمکی با اهداف درمانی برای انواع بیماران تنفسی، پوستی و مفصلی کاربرد دارد. البته بسیاری از مراکز تجاری و خدماتی از قبیل کافی­شاپ، رستوران، هتل، مهمانخانه، استخر و … نیز می­توانند اقدام به ساخت اتاق نمک در بخشی از فضای خود کنند. ساخت اتاق نمکی در این شرایط بیشتر باهدف جذب مشتری است. به عبارتی درمان بیماری در این شرایط در دستور کار قرار ندارد.

پاک‌سازی هوا، کاهش مشکلات تنفسی و بهبود وضعیت روحی و روانی بخشی از مزایای اتاق نمک است. به همین دلیل تقاضای بسیاری برای ساخت اتاق­ نمکی در مراکز مسکونی، تجاری، خدماتی و رفاهی وجود دارد.

هزینه ساخت اتاق نمک

هزینه ساخت اتاق نمکی به فاکتورهای مهمی بستگی دارد که ازجمله این عوامل می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • متراژ اتاق
  • مجری کار
  • نوع کاربری
  • مصالح مورداستفاده
  • تجهیزات مورداستفاده

هزینه ساخت اتاق نمک بر اساس عوامل مختلفی تعیین می­شود. متراژ، نوع (اتاق نمکی یا غار)، تجهیزات مورداستفاده، مصالح به‌کاررفته در ساخت، نوع کاربری و شرکت سازنده ازجمله این عوامل به شمار می­روند.

هزینه ساخت اتاق نمک چگونه محاسبه می‌شود؟ حداقل هزینه برای ساخت اتاق نمک

هزینه ساخت اتاق نمک چگونه محاسبه می‌شود؟

 متراژ اتاق نمکی

متراژ اتاق نمکی از عوامل مؤثر در هزینه ساخت اتاق نمک

ساخت اتاق نمکی تخصصی (درمانی) برای متراژهای کمتر از ۱۲ مترمربع توصیه نمی­شود؛ زیرا امکان جایگذاری تجهیزات مختلف و بهره­گیری مناسب از آن‌ها وجود ندارد. البته برای داشتن اتاق نمکی در منزل یا اماکن تجاری، تفریحی و خدماتی فضای ۶ مترمربعی نیز کافی است. اتاق­های با متراژ بالا در مقایسه با سایرین به مصالح و تجهیزات بیشتری نیاز دارند. درنتیجه هزینه ساخت اتاق نمک برای آن‌ها افزایش می­یابد. در کنار متراژ باید به نوع اتاق نیز توجه شود. غارهای مصنوعی در مقایسه با اتاق نمکی از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

هزینه تبدیل فضاهای کوچک به اتاق نمکی در مقایسه با فضاهای بزرگ کمتر است. البته باید توجه داشت که امکان به‌کارگیری تجهیزات مختلف در فضاهای کوچک وجود ندارد. درنتیجه کارایی آن کاهش می­یابد.

نوع کاربری اتاق نمکی

نوع کاربری تأثیر زیادی بر هزینه ساخت اتاق نمک دارد. در مراکز خدماتی و تجاری و حتی خانه­های مسکونی ساخت اتاق نمک به‌منظور بهره­گیری از خواص روحی و روانی این ماده انجام می­شود. با این کار یون منفی در فضا افزایش‌یافته و اثرات مخرب یون مثبت را از بین می­برد؛ به‌عنوان‌مثال می­توان به خستگی، افسردگی، اضطراب، سردرد، کسالت و آلودگی هوا اشاره کرد.

ساخت اتاق نمکی یا غارهای مصنوعی گاهی به‌صورت تخصصی برای درمان انواع بیماری انجام می­شود. بیماری­های تنفسی، پوستی و درد مفصل را می­توان بانمک درمانی بهبود داد. هزینه ساخت در این دو روش با یکدیگر قابل‌مقایسه نیست. مراکز درمانی به دلیل استفاده از تجهیزات تخصصی، هزینه­های بالاتری را می­طلبند.

در صورت ساخت اتاق نمکی برای درمان بیماری­های تنفسی یا پوستی، تجهیزات خاصی موردنیاز است. درنتیجه هزینه­های کار افزایش پیدا می­کند. این در حالی است که برای اتاق نمک معمولی هزینه­ها کمتر است.

 تجهیزات از عوامل مؤثر در هزینه ساخت اتاق نمک

تجهیزات مختلفی برای ساخت اتاق نمکی مورداستفاده قرار می­گیرد؛ به‌عنوان‌مثال می­توان به سیستم گرمایشی، سرمایشی، نورپردازی، تهویه، وسایل رفاهی، تزئیناتی و … اشاره کرد. در رابطه با ساخت اتاق نمکی درمانی، تجهیزات از قبل تعریف‌شده و کارفرما دخالتی در انتخاب آن‌ها ندارد. به همین دلیل هزینه ساخت بالایی برای آن‌ها تعریف‌شده است؛ اما در رابطه با طراحی اتاق نمکی برای مراکز تفریحی، تجاری و …، امکان انتخاب و تغییر تجهیزات وجود دارد. درنتیجه دست طراح دکوراسیون برای تغییر تجهیزات و کاهش هزینه­ها باز است.

یکی از تجهیزات مهم درزمینهٔ نمک درمانی هالوژنراتور نام دارد. وظیفه این دستگاه تجزیه سنگ نمک و تبدیل آن به ذرات میکرومتری است. این ذرات ریز برای درمان مشکلات تنفسی و پوستی کاربرد دارد. وجود هالژنراتور در مراکز نمک درمانی ضرورت دارد؛ اما هیچ الزامی برای استفاده از آن در سایر مراکز نیست. بخش بزرگی از هزینه­های مربوط به ساخت اتاق نمکی مربوط به دستگاه هالوژنراتور می­باشد. این دستگاه در دو اندازه خانگی و صنعتی در بازار موجود است. نوع صنعتی در مقایسه با خانگی قیمت بالاتری دارد.

ساخت اتاق نمک در مراکز تفریحی، تجاری و خدماتی با تجهیزات مختلف (سیستم سرمایشی، گرمایشی، هالوژنراتور و …) انجام می­شود. به‌کارگیری هر یک از این تجهیزات، هزینه ساخت اتاق نمک را تغییر می­دهد.

 مصالح مورداستفاده در اتاق نمکی

آجر نمک یکی از اصلی­ترین مصالح ساخت اتاق نمکی به شمار می­رود. آجر نمکی در ابعاد، رنگ و کیفیت متنوع در دسترس متقاضیان قرار دارد. آجرهای مقاوم و باکیفیت به لحاظ قیمت گران­تر از سایرین هستند. برای برطرف کردن مشکل دوام پایین دیوار نمکی از چسب نمک برای اتصال این آجرها استفاده می­شود. البته برای کاهش هزینه­ها می­توان از گچ به‌جای چسب نمک استفاده کرد.

همچنین استفاده از قاب چوبی برای قرار دادن آجرها نیز اقدام مناسبی است که دوام پایین آها را پوشش می­دهد. با این کار امکان جابجایی دیوار نمکی نیز وجود دارد. برای پوشش کف نیز از سرامیک یا ریگ­های نمکی استفاده می­شود که به لحاظ قیمتی باهم تفاوت دارند. آجر برای ساخت دیوار، کف، سکو، استخر و … مورداستفاده قرار می­گیرد.

هزینه ساخت اتاق نمک بر اساس نوع، کیفیت و رنگ مصالح مورداستفاده (آجر و ریگ­های نمکی) متفاوت است. همچنین در صورت استفاده از قاب چوبی یا چسب نمک در ساخت دیوار نمکی هزینه­ها افزایش می­یابد.

هزینه ساخت اتاق نمک چگونه محاسبه می‌شود؟ حداقل هزینه برای ساخت اتاق نمک

داکوسالت مرجع نمک درمانی در ایران

 مراکز سازنده اتاق نمکی

مراکز مختلفی درزمینهٔ ساخت و تجهیز انواع اتاق نمکی فعالیت دارند. طبیعتاً هزینه ساخت اتاق نمک در این مراکز بر اساس تجربه و کیفیت کار متفاوت است. کارشناسان این مراکز با در نظر گرفتن خواسته­های مشتری و کارشناسی محل هزینه­ کار را تخمین می­زنند.

هر یک از مراکز فعال درزمینهٔ ساخت و تجهیز اتاق نمکی هزینه­های دریافتی متفاوتی دارند. تخمین هزینه­ها توسط کارشناسان مجموعه بعد از بازدید از محل، بررسی متراژ، سلیقه مشتری، نوع کاربری و … انجام می­شود.

برآورد هزینه ساخت اتاق نمکی

مجموعه داکو سالت تنها مرکز تخصصی در حوزه طراحی، ساخت و اجرای اتاق نمک، با بهره‌گیری از نیروهای مجرب اقدام به ساخت انواع سازه‌های نمکی با کمترین قیمت و بیشترین کیفیت کرده است. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درباره راه‌اندازی مرکز کامل نمک درمانی، هزینه ساخت اتاق نمک، هزینه تجهیزات اتاق نمک و … می‌توانید به‌صورت حضوری یا تلفنی از مشاوره رایگان کارشناسان پشتیبان مجموعه بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید براش محاسبه دقیق‌تر و بررسی قیمت ساخت اتاق نمک از طریق سایت با کارشناسان داکوسالت در ارتباط باشید.

سخن پایانی

یکی از موضوعات بسیار مهم درزمینهٔ ساخت و احداث اتاق نمکی یا غار مصنوعی هزینه آن است. عوامل مختلفی روی هزینه ساخت اتاق نمک تأثیر دارد. نوع اتاق نمکی و متراژ آن ازجمله این عوامل به شمار می­رود. تجهیزات و مصالح مورداستفاده نیز تأثیر زیادی بر هزینه­های کاردارند. استفاده از تجهیزات پیشرفته (از قبیل گرمایش یا سرمایش از کف) و مصالح بادوام نیازمند صرف مبالغ بیشتری است. به عوامل تأثیرگذار در قیمت می­توان نوع کاربری و استفاده از اتاق نمکی را نیز اضافه کرد. ساخت اتاق نمکی به‌منظور اهداف درمانی نیازمند تجهیزات تخصصی از قبیل هالوژنراتور است. درنتیجه هزینه­های ساخت افزایش پیدا می­کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *