نمک درمانی یا هالوتراپی (Salt therapy, Halo therapy) شیوه­ای نوین در درمان بسیاری از بیماری­ها به شمار می­رود. استفاده از نمک در درمان انواع بیماری به هزاران سال پیش بازمی­گردد. امروزه این شیوه درمانی به لطف پیشرفت فناوری و تکنولوژی تغییر و به شکل نوین در اختیار متقاضیان قرارگرفته است. امروزه کشورهای مختلفی ازجمله ایالات‌متحده، انگلستان، کانادا، استرالیا و کشورهای اروپایی از هالوتراپی برای درمان مشکلات تنفسی و پوستی بهره می­گیرند. تأثیرگذاری این روش به‌اندازه‌ای است که تنها در آمریکای شمالی بیش از 300 مرکز به متقاضیان خدمت­رسانی می­کنند. با توجه بااهمیت موضوع بر آن شدیم تا در این مطب در مورد تاریخچه، کاربرد و مزایای نمک درمانی با شما صحبت کنیم. در ادامه با داکو سالت تنها مرکز تخصصی طراحی و ساخت اتاق نمک در ایران همراه باشید.

در یک نگاه

انواع نمک درمانی

Speaker

نمک درمانی و ماساژ نمک

Speaker

نمک درمانی با هالوتراپی

Speaker

نمک درمانی در اتاق نمک

در یک نگاه

تمام چیزی که باید درباره نمک درمانی بدانید

تاریخچه نمک درمانی یا هالوتراپی

استفاده از نمک در درمان انواع بیماری موضوع جدیدی نیست و به هزاران سال پیش بازمی­گردد. فضای داخلی غارهای نمکی کشف‌شده از گذشته نیز نشان می­دهد که به‌عنوان محل شفا مورداستفاده بوده­اند؛ اما اولین بار یک پزشک لهستانی به نام فلیکس بوژوفسکی (Feliks Boczkowski) در سال 1843 به‌صورت علمی به اثر درمانی نمک پی برد. وی با مشاهده وضعیت سلامت کارگران معادن نمک لهستان به این نتیجه دست‌یافت.

این افراد در کنار شرایط سخت کار و نداشتن تغذیه مناسب، کمتر از سایرین به بیماری­های تنفسی و سرماخوردگی دچار می­شدند. تا چندین سال بعد از تائید بوژوفسکی، غارهای طبیعی نمکی و زیرزمینی برای درمان مورداستفاده قرار می­گرفت. تا اینکه نمک درمانی در سال ۱۹۹۰ توسط وزارت بهداشت روسیه به‌عنوان یک روش درمانی معتبر مورداستفاده قرار گرفت. این کشور با الهام از غار نمکی طبیعی موفق به ساخت اتاق نمکی شد.

استفاده از نمک در درمان انواع بیماری موضوع جدیدی نیست و به هزاران سال پیش بازمی­گردد. فضای داخلی غارهای نمکی کشف‌شده از گذشته نیز نشان می­دهد که به‌عنوان محل شفا مورداستفاده بوده­اند. در نمک درمانی خشک، محیط عاری از رطوبت و با دمای ۲۰ درجه سانتی­گراد طراحی می­شود. تولید پودر نمک بر عهده دستگاه هالوژنراتور قرار دارد. این دستگاه پودر نمک را در محیط اسپری می­کند. رایج­ترین و قدیمی‌ترین شیوه نمک درمانی‌تر، قرقره کردن آب‌نمک است. حوضچه­های آب‌نمک طراحی‌شده برای شنا نیز نمونه­ای از هالوتراپی تر به شمار می­روند. از دوش آب‌نمک و نوشیدن آب‌نمک نیز به‌عنوان دیگر روش­های مرتبط یاد می­شود.

آجر نمک چیست؟ چرا از آجرنمک در ساخت اتاق های نمک استفاده می شود؟

انواع رو­ش­های نمک درمانی

اساس هالوتراپی استنشاق هوای نمک­دار است. این کار به دو شیوه خشک و تر امکان­پذیر می­باشد. این خدمات معمولاً توسط کلینیک­های نمکی در اختیار متقاضیان قرار می­گیرد. البته مراکزی از قبیل اتاق یوگا، کافی­شاپ، رستوران­ها، هتل­ها و اقامتگاه­های بو­گردی نیز می­توانند اتاق نمکی را نیز به سایر خدمات خود اضافه کنند.

نمک درمانی به دو شیوه خشک و تر انجام می‌شود.

آجر نمک چیست؟ چرا از آجرنمک در ساخت اتاق های نمک استفاده می شود؟

روش خشک (اتاق نمکی فعال)

نمک درمانی به دو صورت‌تر و خشک انجام می‌شود.

در نمک درمانی خشک، محیط عاری از رطوبت و با دمای 20 درجه سانتی­گراد طراحی می­شود. تولید پودر نمک بر عهده دستگاه هالوژنراتور قرار دارد. این دستگاه پودر نمک را در محیط اسپری می­کند. دستگاه هالوژنراتور در ابعاد مختلفی تولید می­شود. اتاق­های بزرگ طبیعتاً به دستگاه­های بزرگ­تری نیاز دارند. استانداردی برای غلظت نمک وجود ندارد. بلکه کلینیک­های نمکی به‌صورت مستقل اقدام به تنظیم آن می­کنند. هالوکمپلکس (Halo complex) عنوان اتاقی با دیوار و کف نمکی است که یک دستگاه هالوژنراتور در آن قرار دارد. طراحی فضای داخلی اتاق نمک از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ زیرا طراحی داخلی به میزان زیادی (بیش از 40 درصد) وضعیت روحی افراد را بهبود می­بخشد.

آجر نمک چیست؟ چرا از آجرنمک در ساخت اتاق های نمک استفاده می شود؟

روش خشک (اتاق نمکی منفعل)

اتاقک­های نمکی منفعل مشابه غارهای نمکی طبیعی است. به عبارتی در این اتاقک­ها خبری از هالوژنراتور نیست. بلکه سقف، کف و دیواره­ها از تزئینات مختلف نمکی تشکیل‌شده است؛ به‌عنوان‌مثال می­توان به سنگ نمک یا نمک هیمالیا اشاره کرد. نمک هیمالیا خالص­ترین نمک طبیعی است که ۹۸% آن را سدیم کلرید تشکیل داده است. راه رفتن یا استفاده از وسایل تعبیه‌شده در این محیط موجب پراکندگی ذرات نمک می­شود.

به دلیل استفاده از تجهیزاتی چون تلویزیون، موبایل، کامپیوتر و … محیط پیرامون سرشار از یون منفی است. بالا رفتن یون منفی در محیط موجب بروز مشکلات فراوانی می­شود. افسردگی، خستگی، سردرد، سستی و … ازجمله این موارد هستند. یکی از مزایای چراغ نمک یا کریستال نمک، تولید یون منفی است. در نمونه­ای از تحقیقات انجام‌شده توسط دانشگاه کالیفرنیا، یون منفی تولید سراتونین در بدن را افزایش می­دهد. این ماده که به هورمون شادی شهرت دارد، موجب بهبود خلق‌وخو، الگوی خواب و افزایش تمرکز می­شود. دیگر فواید افزایش یون منفی در فضا عبارت‌اند از:

 • رفع سردرد
 • افزایش هوشیاری
 • کاهش خستگی و سستی
 • جلوگیری از پیر شدن سلول­ها
 • بهبود عملکرد سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن

آجر نمک چیست؟ چرا از آجرنمک در ساخت اتاق های نمک استفاده می شود؟

روش تر

یکی دیگر از روش‌های برخورداری از خواص نمک، شیوه تر است. رایج­ترین و قدیمی‌ترین شیوه نمک درمانی‌تر، قرقره کردن آب‌نمک است. حوضچه­های آب‌نمک طراحی‌شده برای شنا نیز نمونه­ای از هالوتراپی تر به شمار می­روند. از دوش آب‌نمک و نوشیدن آب‌نمک نیز به‌عنوان دیگر روش­های مرتبط یاد می­شود. این روش اغلب برای کمردرد و دردهای روماتیمی کاربرد دارد و استفاده از آن برای بیماران تنفسی چندان مناسب نیست.

آجر نمک چیست؟ چرا از آجرنمک در ساخت اتاق های نمک استفاده می شود؟

تعداد جلسات هالوتراپی

تعداد جلسات موردنیاز در نمک درمانی به عوامل مختلفی بستگی دارد. شرایط بیمار، روش مورداستفاده و نوع عارضه ازجمله این پارامترها به شمار می­روند؛ به‌عنوان‌مثال برای افراد مبتلابه عوارض پوستی و یا مشکلات تنفسی به ۱۲ الی ۲۰ جلسه درمانی موردنیاز است. این در حالی است که برای مشکلات خفیف­تر از قبیل آنفولانزا، عفونت گوش و حتی سرماخوردگی تعداد جلسات به ۲ الی ۸ جلسه کاهش می­یابد. طول جلسات بین ۳۰ الی ۴۵ دقیقه است. در بهترین حالت جلسات طوری تنظیم می­شوند که بین آن‌ها فاصله سه‌روزه وجود داشته باشد. در صورت انجام دومرتبه نمک درمانی در هفته میزان اثرگذاری روش افزایش می­یابد.

آجر نمک چیست؟ چرا از آجرنمک در ساخت اتاق های نمک استفاده می شود؟

کاربرد نمک درمانی

خاصیت ضدالتهابی، ضد باکتریایی و جاذب قدرتمند رطوبت سه ویژگی مهم نمک است که به آن خاصیت درمانی بخشیده است. انواع کاربرد این شیوه درمانی عبارت‌اند از:

درمان مشکلات تنفسی: افراد مستقر در اتاق نمک به‌محض تنفس، این ذرات را وارد مجاری تنفسی خود می­کنند. ذرات نمک با ورود به این مجاری آلرژن، مواد خارجی و سموم آن را به خود جذب می­کنند. نقش ضدباکتریایی و ضدویروسی نمک نیز پاک‌سازی بخش­های مختلف دستگاه تنفسی را به همراه دارد. خاصیت ضدالتهابی ذرات نمک در کنار موارد ذکرشده موجب بهبود مشکلات زیر می­شود:

 • سرفه
 • آنفولانزا
 • سینوزیت
 • سرماخوردگی
 • گرفتگی بینی و گلو
 • التهاب و عفونت گوش
 • تنگی نفس، خس­خس سینه و سرفه ناشی از استعمال دخانیات

آجر نمک چیست؟ چرا از آجرنمک در ساخت اتاق های نمک استفاده می شود؟

درمان مشکلات پوستی

تأثیرگذاری نمک تنها مختص مجاری تنفسی نیست. بلکه به‌محض قرارگیری روی پوست اقدام به جذب آلودگی و ناخالصی­های پوست می­کند. خواص ضد باکتری، ویروسی و قارچی آن نیز به رفع بسیاری از مشکلات پوستی کمک می­کند. دکتر برایان زلیکسون پزشک مطرح آمریکایی یکی از طرفداران استفاده از نمک درمانی برای بهبود برخی عوارض پوستی است. به عقیده وی داروهای شیمیایی تجویزی برای درمان این عوارض در بسیاری از موارد، التهاب واکنش پوست را به دنبال دارد. این در حالی است که نمک هیچ عارضه­ای برای پوست ایجاد نمی­کند. رایج­ترین عوارض پوستی قابل‌کنترل با هالوتراپی عبارت‌اند از:

 • آکنه
 • اگزما
 • پسوریازیس
 • جوش چرکی
 • پوسته‌پوسته شدن
 • رزاسیا (جوش بالغین)
 • خشکی بیش‌ازحد پوست
 • پیری پوست (به کمک لایه‌برداری پوست)
 • آنیکومیکوز (عفونت قارچی که بیشتر پوست کنار ناخن را درگیر می­کند)
 • درماتیت پوستی (خارش، قرمزی و ترک پوست که منجر به پوست‌اندازی و خروج ترشح می­شود)

آجر نمک چیست؟ چرا از آجرنمک در ساخت اتاق های نمک استفاده می شود؟

سایر کاربردهای هالوتراپی

نمک درمانی تنها برای بهبود وضعیت بیماران تنفسی، پوستی و .. نیست. بلکه ورزشکاران نیز برای سلامت هرچه بیشتر سیستم حرکتی خود از این شیوه درمانی بهره می­گیرند. این روش همچنین برای درمان مشکلات زیر کاربرد دارد:

 • عفونت واژن
 • دردهای روماتیسمی
 • گرفتگی عضلات
 • رفع خستگی
 • درمان خروپف
 • افسردگی و اضطراب

نمک درمانی در درمان مشکلات تنفسی، پوستی، گرفتگی عضلات، دردهای روماتیسمی و … کاربرد دارد. امروزه در کلینیک‌های زیبایی و درمانی از خواص نمک استفاده می‌شود.

آجر نمک چیست؟ چرا از آجرنمک در ساخت اتاق های نمک استفاده می شود؟

عوارض نمک درمانی یا هالوتراپی

سردرد و خروج ترشحات از مجاری تنفسی یکی از عوارض نمک درمانی است. البته این موارد مثبت ارزیابی‌شده و نشان‌دهنده تأثیرگذاری درمان است. در برخی موارد سرخی چشم و التهاب بافت ملتحمه (غشای شفاف و روی سفیدی چشم) نیز مشاهده می­شود. البته جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد؛ زیرا قرمزی چشم بعد از ۵-۳ جلسه از بین می­رود. بستن چشم حین حضور در اتاق نمک راهکار مناسبی برای پیشگیری از این مشکل است.

آجر نمک چیست؟ چرا از آجرنمک در ساخت اتاق های نمک استفاده می شود؟

مزایای نمک درمانی یا هالوتراپی

یکی از مزایای این روش امکان استفاده ترکیبی از آن در کنار سایر روش­های درمانی است. امنیت بالا، عوارض جانبی ناچیز و اجرا در محیط مناسب و راحت از دیگر مزایای نمک­ درمانی است. دیگر مزیت هالوتراپی، نداشتن عوارض خاص برای زنان باردار و کودکان است. البته در رابطه با این موضوع مطالعات و تحقیقات کمی صورت گرفته و باید بااحتیاط بیشتری نسبت به انجام آن اقدام کرد.

آجر نمک چیست؟ چرا از آجرنمک در ساخت اتاق های نمک استفاده می شود؟

موارد احتیاط نمک درمانی

غار نمک مصنوعی برای بهره‌مندی از خواص نمک

هالوتراپی به‌تنهایی به‌عنوان یک روش درمانی مطرح نیست. بلکه بهتر است به‌صورت مکمل در کنار سایر روش­ها (رژیم دارویی، فیزیوتراپی و …) مورداستفاده قرار گیرد. به همین دلیل مشورت با پزشک متخصص قبل از استفاده از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ به‌عنوان‌مثال برای افراد مبتلابه آسم شدید، نمک درمانی ممکن است به تشدید علائم و حمله آسمی (خس­خس صدا، سرفه و تنگی نفس) منجر شود.

استفاده از این روش برای افراد دارای نارسایی قلبی عروقی، بیماری مسری، زخم باز، خونریزی، بیماری بدخیم و نارسایی شدید تنفسی محدودیت دارد. همچنین افراد دارای فشارخون بالا یا پایین مجاز به استفاده از این روش نیستند. اعتیاد به مواد مخدر را نیز باید به محدودیت­های این روش اضافه کرد.

هالوتراپی به‌تنهایی به‌عنوان یک روش درمانی مطرح نیست. بلکه بهتر است به‌صورت مکمل در کنار سایر روش­ها (رژیم دارویی، فیزیوتراپی و …) مورداستفاده قرار گیرد. به همین دلیل مشورت با پزشک متخصص قبل از استفاده از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ به‌عنوان‌مثال برای افراد مبتلابه آسم شدید، نمک درمانی ممکن است به تشدید علائم و حمله آسمی (خس­خس صدا، سرفه و تنگی نفس) منجر شود

آجر نمک چیست؟ چرا از آجرنمک در ساخت اتاق های نمک استفاده می شود؟

سخن پایانی

یکی از روش­های نوین در سراسر جهان برای کنترل بیماری­های تنفسی و پوستی، نمک درمانی است. این روش به دو شکل تر و خشک در دسترس قرار دارد. قرقره کردن آب‌نمک، استخر آب‌نمک و دوش آب‌نمک ازجمله روش­های مرسوم هالوتراپی تر است. اتاق نمکی فعال و منفعل نیز ازجمله روش­های نمک درمانی خشک به شمار می­روند. مناسبت هر یک از این روش­ها بر اساس نوع عارضه تعیین می­شود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درزمینهٔ ساخت اتاق نمک با کارشناس‌های پشتیبان مجموعه داکو سالت در ارتباط باشید. کارشناسان مجموعه به شما درزمینهٔ خرید تجهیزات، ساخت اتاق نمک، ساخت غار نمک، ساخت اتاق نمک در مراکز مشاوره، ساخت اتاق نمک در هتل و … مشاوره لازم را خواهند داد. هدف داکو سالت ارائه خدمات تخصصی در حوزه اتاق نمک در ایران است.

آجر نمک چیست؟ چرا از آجرنمک در ساخت اتاق های نمک استفاده می شود؟

مشاوره رایگان نمک درمانی

اگر در زمینه نمک درمانی سوالی دارید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید

سوالات متداول نمک درمانی یا هالوتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *